Celem 5. edycji projektu FRESH DESIGN – Młoda Europa o designie – jest zgłębianie wspólnej historii, dorobku przemysłów kreatywnych, wymiana i współpraca pomiędzy uczelniami i studentami architektury, designu i sztuki ze Słowacji, Węgier, Czech, Holandii i Polski.
Projekt jest okazją do analizy przestrzeni człowieka z punktu widzenia młodych obywateli Europy. Wzbogaca także europejską dyskusję na temat jakości życia, odpowiedzialnego kształtowania przestrzeni człowieka w oparciu o wspólne uwarunkowania historyczno-kulturowe.
Podobnie jak w minionych latach, wymiana ma postać interaktywnych warsztatów projektowych dla europejskich studentów kierunków artystycznych i projektowych. Tym razem młodzi projektanci spędzą w Polsce jedenaście dni (12-22 maja 2017). W kilkuosobowych grupach warsztatowych będą oni opracowywać pomysły związane z projektowaniem infrastruktury miejskiej przyjaznej rowerom oraz designem funkcjonalnych produktów rowerowych, a nawet całych rowerów.
Temat tych warsztatów wziął się z pozoru ze zwykłych rozmów o codziennym życiu młodzieży w ich kraju pochodzenia. Widząc duże problemy związane z transportem miejskim tj. korki, zanieczyszczenie powietrza i hałas, postanowiliśmy zająć się sferą zrównoważonego transportu, czyli komunikacją rowerową. „Bikeability” to projekt o rowerach w przestrzeni miejskiej. Młodzi będą zajmować się projektowaniem wszelkich sfer dotyczących cyklistów. Rezultaty wspólnych zmagań zostaną przedstawione w postaci wizualizacji, planszy, makiet lub prezentacji multimedialnych.
Podczas spotkania młodzi projektanci wezmą udział nie tylko w międzynarodowych warsztatach, ale także w wykładach i spotkaniach. Odwiedzą też ciekawe miejsca we Wrocławiu i zaprezentują swoje najważniejsze dokonania twórcze i artystyczne w ramach wystawy dorobku swoich uczelni. Efekty pracy warsztatowej poznamy natomiast 21 maja 2017 podczas prezentacji i wystawy wykonanych projektów, które oceniane będą przez międzynarodowych specjalistów z dziedzin architektury i designu w Hali Stulecia podczas Dolnośląskiego Festiwalu Rowerowego. Po prezentacji wyników będzie miała miejsce debata publiczna o roli rowerów w miastach.
Podsumowanie całego projektu potrwa do końca października 2017 i przybierze formę wystaw poprojektowych w partnerskich krajach. Wierzymy, że dzięki takim działaniom uda nam się rozpromować ideę projektu zagranicą, zapewniając tym samym kontynuację działań w przyszłości.
Projekt Fresh Design 2017 odbędzie się we Wrocławiu, stolicy Dolnego Śląska, miasta leżącego na styku trzech kultur – polskiej, niemieckiej i czeskiej. Miejsce to zyskało w ten sposób swój indywidualny charakter i zapewne nikogo nie zdziwi fakt, że nabył tytuł Europejskiej Stolicy Kultury roku 2016. Jest to miasto wielu mostów, wysp, dróg rowerowych oraz… krasnali! Krasnale stały się wizytówką miasta i stale pomagają mieszkańcom w ich obowiązkach. Małe figurki krasnali można znaleźć na chodnikach, parapetach i w oknach. Krasnale robią zakupy, sprzedają ciastka, pomagają w elektrowni i jeżdżą na rowerze. Warto samemu się o tym przekonać, wsiąść na rower i po prostu zobaczyć. Wrocław jest jednym z najbardziej rowerowych miast Polski. Na rowerze porusza się tutaj regularnie aż 84% czynnych rowerzystów. Średni dystans pokonywany na rowerze w ciągu tygodnia to aż 62 km! Długość tras i ścieżek rowerowych (nawet 200 km) są chlubą mieszkańców, bo mamy się czym pochwalić. Nie wierzysz? Przyjedź do nas w trakcie projektu Fresh Design!
Do pobrania: